Jamgon Kongrtul Lodro Thaye

Az első Jamgon Kongtrul Lödro Thaye vagy Yönten Gyatso (1813–1899) a kelet-tibeti Drida Zelmogangban, Pema Lhartse előtt fekvő Rongyap rejtett völgyében született, a tizennegyedik naptári ciklus víz-madár évében. Apja Tendzin Yungdrung volt, aki a kiváló gyakorlók nemes Khyung klánjából származott (mint többek között például Milarepa is), anyja pedig Tashi Tso, jógini volt.

Ötödik évétől tanulta az ábécé alapjait, aztán körülbelül tíz éves korától, hatalmas léptékben és szektariánus elfogultság nélkül kezdett tanulni számos tibeti hagyományhoz tartozó spirituális tanítótól, köztük Gyurme Thutob Namgyaltól, Tai Situ Pema Nyinchétől (9. Szitupa) és Jamyang Khyentse Wangpo-tól. Megtanulta az általános tudományokat, a szanszkrit nyelvtant, logikát és ismeretelméletet, művészeteket és kézművességet, orvostudományt és egyebeket. 

Jamgon Kongrtul Lodro Thaye

A tanulás, elmélkedés és meditáció gyakorlatát folyamatosan végezte olyan témák kapcsán, mint a Madhyamika, Pradzsna-páramita, Vinaja és Abhidharma, valamint gyakorlatba ültette a tantrikus tanításokat és utasításokat elvonulásai során. A titkos mantra, mind a kama és terma tanításainak egyaránt mestere lett a régi és az új fordítói vonalakon egyaránt (Nyigma és Kagyü).

Hogy útmutatást adjon a szerencsés tanítványoknak, megírta az „Öt nagy kincstár” néven ismertté vált, kilencven kötetes szöveggyűjteményt, mely a gyökérszövegek mellett a kommentárokat is tartalmazza mindezen szövegekhez. Dzsamjang Khyentse tanácsára a teljes művet és minden kommentárt maga Lödro Thaye írt, ezzel egy egyedülállóan kiterjedt és a buddhizmus minden témáját átfogó művet hozott létre.

Az öt kincstár:

  1.  Az Enciklopédikus Tudás Kincstára, amely feltárja a szútra és a mantra egészét, az alapját, a folyamatot és gyümölcsöt. A közös tudományok ösvényeitől egészen a Dzogcsen Ati-jógáig, amely a legfelsőbb megközelítés, a kilenc jármű csúcspontja.
  2. Az Értékes Utasítások Kincstára, amely a gyakorlati vonal nyolc nagy szekeréhez tartozó legmélyebb megérlelő meghatalmazások és utasítások összeállítása.
  3. A Kagyü Tantrák kincstára, amely maṇḍala rituálék, meghatalmazások és utasítások gyűjteménye, mint például a tantraciklusok Marpa és Ngok „új tantra” fordítási vonalaiból.
  4. Az Értékes Termák Kincstára, amely a Nyingma iskolán belüli legmélyebb értelmű termák óceánjának kvintesszenciája.
  5. a) A nem mindennapi kincstár, amely Lödro Thaye saját, mélységes terma feltárásának egyedülálló titkos kincseit tartalmazza. 
    b) A Bőséges Tanítások Kincsestára, amely különféle szövegeket és tanításokat foglal magába, például dicsőítéseket, tanácsokat, valamint útmutatásokat az orvostudománnyal és egyéb tudományokkal kapcsolatban.

    Jamgon Kongtrul Lödro Thaye egész életét a Dharma tanításának és terjesztésének szentelte, meghatalmazásokat, útmutatásokat és tanácsokat adott mind a szútra, mind a mantra tanításaival kapcsolatban, minden felekezeti elfogultság nélkül.

    Végül nyolcvanhét éves korában fizikai megnyilvánulása feloldódott az abszolút térben. Legfontosabb tanítványai között volt a tizennegyedik és tizenötödik Karmapa is, valamint a tizedik és tizenegyedik Tai Situpa, valamint a szakja és ngor hagyományok mesterei, köztük Jamyang Loter Wangpo és Chöje Kunga Jamyang, azonban ezenfelül számtalan tanítványt tanított élete során, rengeteg meghatalmazást adott, mialatt Tibetben utazott. Röviden, tanítványai hihetetlenül nagy számban voltak, és Tibet minden részéből érkeztek, a közép-tibeti Ü és Tsang tartományokból, valamint Kelet-Tibet felső, középső és alsó régióiból.

Jamgon Kongtrul inkarnációi: